Chirurgia laserem frakcyjnym – jak wyglądają takie zabiegi?

Rozwój technologii sprawia, że sztuka lekarska z roku na rok rozwija się na wielu różnych polach. Także medycyna estetyczna umożliwia coraz skuteczniejsze terapie i zabiegi eliminujące mankamenty urody. Wyjaśniamy co ma do zaoferowania jedna z najnowocześniejszych dziedzin – chirurgia laserem frakcyjnym!

Lasery zaczęto wykorzystywać w medycynie już w latach 60. XX wieku. Ich różne rodzaje znajdują zastosowanie m.in. w diagnostyce, okulistyce, dermatologii czy terapii rozmaitych schorzeń. Na czym polega jednak chirurgia laserem frakcyjnym? Sprawdź w jakich przypadkach okazuje się skuteczna!

Czym jest laser frakcyjny?

Laser frakcyjny występuje w dwóch rodzajach: ablacyjnym (mocniejszym i skuteczniejszym), oraz nieablacyjnym (o delikatniejszym wpływie). Działa on dzięki falom o odpowiedniej długości, które podgrzewają wodę w skórze, powodując jej gwałtowne odparowanie. Taka reakcja fototermiczna skutkuje niegroźnymi mikourazami tkanek. Po ich powstaniu skóra uaktywnia intensywne procesy regeneracyjne, które obejmą również istniejące już wcześniej blizny, zmarszczki, rozstępy itp. Dzięki temu stopniowo zmniejsza się ich widoczność. W przypadku użycia lasera ablacyjnego dodatkowym skutkiem ubocznym jest złuszczenie naskórka, co wydłuża nieco proces gojenia, ale pięknie odświeża cerę, wyrównuje jej koloryt itp.

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia laserem frakcyjnym?

W klinice ForteMED posiadamy najnowocześniejszy sprzęt, który można wykorzystywać do rozmaitych zabiegów. Chirurgia laserem frakcyjnym jest pomocna szczególnie w problemach dermatologicznych. Odpowiednio dobrana i zaplanowana seria zabiegów pozwala usunąć m.in. blizny, rozstępy, przebarwienia czy inne niedoskonałości skóry. Takie leczenie daje także świetne efekty w przypadku zmarszczek lub tzw. plam starczych.

Stosowanie łagodniejszej odmiany lasera frakcyjnego doskonale sprawdza się również jako kuracja na rozszerzone pory oraz suchość, zwiotczenie czy utratę jędrności skóry. Pobudzenie tkanek do regeneracji sprawia, że cera zyskuje równiejszy koloryt, wygląda młodziej, zdrowiej i bardziej świeżo.

Jak przebiegają zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego?

Wiele osób słysząc o laserze i mikrouszkodzeniach od razu zaczyna mieć obawy, że taki zabieg jest bolesny lub bardzo nieprzyjemny. Wcale nie musi taki być! W ForteMED zespół doświadczonych lekarzy uważnie dobiera natężenie lasera, a także odpowiednie środki łagodzące i znieczulające. Dokładamy wszelkich starań, by zminimalizować dyskomfort.

Sam zabieg trwa nie dłużej niż 30 min. Przed nim nakładamy środki odkażające i dezynfekujące oraz w przypadku takiej konieczności – stosujemy krem znieczulający lub znieczulenie miejscowe. Wiązkę lasera frakcyjnego kieruje się jedynie na niewielki procent powierzchni wyznaczonego obszaru (od 10-20%). Zwykle taką sesję trzeba powtórzyć, po zregenerowaniu się skóry (czyli okresie ok. kilku tygodni/miesięcy).

Po zabiegu nałożone zostają kremy łagodzące i przyspieszające gojenie. Przez pierwsze dni może utrzymywać się zaczerwienienie, podrażnienie oraz efekt złuszczenia skóry (w zależności od intensywności zabiegu). W tym czasie należy ostrożnie i delikatnie traktować skórę. Po jej zregenerowaniu się od razu widać efekty.

Chirurgia laserem frakcyjnym jest wspaniałą szansą dla osób, które chcą profesjonalnie zadbać o wygląd swojej skóry. W ForteMED pozbędziesz się wszelkich niedoskonałości cery, a także poprawisz jej ogólny wygląd! Zapoznaj się z naszą ofertą i umów się na wizytę!