Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn wykonywane w klinice ForteMED to dla pacjentów z Poznania i okolic szansa na pozbycie się szpecących zmian szybko, bez bólu i skutecznie. W szczególności kobiety mogą poddać się zabiegom redukcji blizn po porodzie, które dla wielu mam są źródłem dyskomfortu i kompleksów.  Nieinwazyjność i bezpieczeństwo laseroterapii gwarantuje satysfakcję z zabiegu bez ryzyka komplikacji i tym samym poprawę nie tylko samopoczucia, ale często również jakości życia.

Czym są blizny?

Blizny powstają wówczas, gdy ubytek w uszkodzonej tkance właściwej wypełnia się tkanką łączną włóknistą. Pojawiają się w następstwie zranienia, po operacji, na skutek oparzenia. Jeśli są niewielkie i blade, nie sprawiają większego kłopotu, ale już zgrubiałe i rozległe wpływają zarówno na estetykę, jak i na zdrowie, mogą swędzieć, boleć, a nawet powodować przykurcze.

Jak powstają blizny?

Gojenie rany i tym samym powstawanie blizny składa się z kilku faz.

  • Faza zapalna – otwiera cały proces. Powstaje wówczas skrzep, a na brzegach gromadzi się fibryna (włóknik); 
  • Ograniczona faza zapalna – trwa przez ok. tydzień, służy oczyszczeniu rany i usunięciu obumarłych komórek;
  • Faza gojenia – to faza, podczas której fibroblasty wytwarzają kolagen, podczas gdy ten istniejący jest rozkładany i usuwany; 
  • Faza przebudowy blizny – ostatnia, zamykająca faza, podczas której blizna przyjmuje swoją ostateczną formę. Może trwać nawet rok.

Rodzaje blizn

Na wygląd i rozmiar śladu po zranieniu wpływają takie czynniki, jak miejsce i rodzaj urazu oraz indywidualne właściwości skóry. Zmieniony obszar jest pozbawiony pigmentu i mieszków włosowych.

Wyróżnia się następujące rodzaje blizn:

  • Blizny zwykłe – spotykane najczęściej. Chociaż początkowo dokuczają i swędzą, z czasem bledną i stają się miękkie. Można je smarować specjalnymi preparatami, by zmniejszyć ich widoczność; 
  • Blizny przerostowe – powstają w wyniku nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia. Są szpecące, często duże – nawet większe niż samo miejsce zranienia.;
  • Blizny płaszczyznowe – nazywane tak z uwagi na rozległość i z reguły najbardziej szpecące i dokuczliwe. Powstają zazwyczaj po oparzeniach;
  • Blizny zanikowe – mają formę dołeczków i powstają w następstwie zmian zapalnych np. po trądziku;
  • Bliznowce, zwane też keloidami – charakterystyczne dla osób, których organizm produkuje duże ilości kolagenu. Mają często jaskrawy kolor, są grube, swędzące, a nawet bolesne. 

Laserowe usuwanie blizn

W klinice ForteMED pacjenci z Poznania i okolic mogą poddać się zabiegowi laserowego usuwania blizn. Za pośrednictwem tej nieinwazyjnej, bezpiecznej i bezbolesnej metody leczy się zarówno blizny po urazach pozapalne i pooperacyjne. Według najnowszych zaleceń laser frakcyjny jest rekomendowany  do leczenia takich zmian. W wyniku działania lasera powstają mikrouszkodzenia, otoczone zdrową tkanką, co ułatwia gojenie. Poprawę widać już po pierwszym zabiegu, a ich łączna liczba zależy od rozległości blizny (pięć, sześć z miesięcznymi odstępami, po zakończeniu serii następuje kilkumiesięczny proces regeneracji).
W przypadku blizn pourazowych laser usuwa tworzącą bliznę tkankę łączną, dzięki czemu zwiększa się elastyczność zmiany skórnej i wytwarzają się włókna kolagenowe. Dzięki zregenerowanej tkance zanika różnica między blizną a zdrową skórą.
Laser jest również niezastąpioną pomocą w przypadku blizn pooperacyjnych, umożliwiając m.in. redukcję blizn po porodzie i operacjach ortopedycznych

Redukcja blizn po porodzie

Blizny po porodzie powstają zarówno w przypadku cesarskiego cięcia, jak i po porodzie siłami natury (np. blizny po nacięciu krocza). Niegdyś nie pozostawało nic innego, jak tylko się z nimi pogodzić – dzisiaj jednak kobieta ma wiele możliwości, by pozbyć się nieestetycznych zmian. Prawdziwą rewolucją okazała się laseroterapia, która w odróżnieniu od innych zabiegów nie jest bolesna. Najlepiej poddać się jej kilka tygodni po powstaniu blizny (jeśli jest to możliwe, bowiem jednym z przeciwwskazań jest karmienie piersią), wtedy skuteczność zabiegu jest najwyższa. Istotą działania lasera jest wyrównanie kolorytu i przede wszystkim zmiana struktury skóry, w następstwie czego powstaje zdrowa tkanka. Zabieg przeprowadza się albo w znieczuleniu miejscowym. Później przez kilka pierwszych tygodni należy pielęgnować skórę za pomocą specjalnych preparatów. Obrzęk skóry bezpośrednio po zabiegu jest całkowicie normalnym zjawiskiem i znika po upływie średnio dwóch, trzech dni. 

Przeciwwskazania

Chociaż sam zabieg laserowego usuwania blizn jest bezpieczny, istnieje kilka czynników, które mogą być przeciwwskazaniem do jego wykonania. Należy je omówić ze specjalistą podczas wstępnej konsultacji. Dotyczy to w szczególności kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także pokrytych świeżo nabytą opalenizną. Ponadto konsultacji wymagają:

  • zaburzenia krzepnięcia oraz przyjmowanie antykoagulantów;
  • infekcje miejscowe;
  • cukrzyca, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe;
  • łuszczyca i choroby prowokowane bądź nasilane przez światło (fotodermatozy);
  • skłonności do powstawania bliznowców.

Zaleca się również odczekanie przed podjęciem zabiegu przez ok. pół roku po zakończeniu leczenia izotretynoiną

-PRZYJDŹ NA KONSULTACJE LUB WIZYTĘ-

REJESTRACJA

lek. med. Katarzyna Nowicka-Komuniecka

Katarzyna Komuniecka

lek. med. Krzysztof Komuniecki

Krzysztof Komuniecki

lek. med. Marek Dotka