Laserowe obkurczanie pochwy
Satysfakcja z życia seksualnego jest ważnym elementem harmonijnego związku. Wraz z upływem lat i po porodach mięśnie tracą jednak jędrność i sprężystość, co negatywnie wpływa i na jakość współżycia, i na zdrowie, zwiększa się bowiem skłonność do infekcji i otarć. Rozwiązaniem jest w tym przypadku laserowa rewitalizacja pochwy. W klinice ForteMED pacjentki z Poznania i okolic mogą skorzystać z oferty laserowego obkurczania pochwy, nieinwazyjnej i efektywnej metody na rozwiązanie intymnych problemów.
Rewitalizacja pochwy
Zmiany w strukturze pochwy pojawiają się z wiekiem i po przebytych porodach. Okolice sromu nie są już tak sprężyste, jak w latach młodości, rozluźniają się mięśnie, ponadto w okresie menopauzy zanik produkcji hormonów płciowych wpływa na aktywność fibroblastów wytwarzających włókna elastynowe i kolagenowe. Dokuczliwa staje się suchość pochwy. W rezultacie kobiety mogą odczuwać zmniejszenie przyjemności podczas współżycia, a w skrajnych przypadkach popaść nawet w apatię seksualną.
Laserowe obkurczanie pochwy to metoda stanowiąca bezpieczną alternatywę dla inwazyjnych zabiegów operacyjnych, które groziły ryzykiem powikłań. Za pośrednictwem lasera można zwiększyć napięcie tkanek pochwy, dzięki czemu powraca rozkosz intymnych chwil z partnerem. Pacjentka jest również mniej narażona na pojawienie się problemu wysiłkowego nietrzymania moczu.
Na czym polega zabieg laserowego obkurczania pochwy?
Zabieg trwa przeciętnie godzinę, może się jednak wydłużyć, jeśli stopień rozluźnienia mięśni jest znaczny. Lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, dodatkowo ściany pochwy są ostrzykiwane adrenaliną i środkiem znieczulającym. Głowica lasera, wprowadzona do pochwy, oddziałuje na jej ściany wiązką promieni, pobudzając powstawanie nowych włókien kolagenowych. Regeneracja tkanki przekłada się na zwiększenie jędrności, elastyczności i sprężystości okolic intymnych. W większości przypadków już jeden zabieg jest całkowicie wystarczający.
Jak się przygotować i co robić po zabiegu?
Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy poprzedza konsultacja. W rozmowie z lekarzem pacjentka omawia ewentualne choroby, przebyte operacje, uczulenia i przyjmowane leki. Wskazane jest wykonanie badania ginekologicznego wraz z USG narządów rodnych. Pacjentka powinna mieć również aktualne wyniki cytologii i ogólnego badania moczu. Przed zabiegiem nie należy zażywać aspiryny, ibuprofenu, witaminy E oraz naproksenu – zwiększa to bowiem możliwość wystąpienia krwawienia. Ponadto na dwa tygodnie przed planowanym terminem zabiegu trzeba zrezygnować z używek – palenia papierosów i picia alkoholu.
Praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do normalnej codziennej aktywności. Początkowy ból łatwo złagodzić środkami bez recepty i zimnymi okładami. Przez pierwszych kilka tygodni utrzymuje się opuchlizna.
Inne zalecenia pozabiegowe:
przez ok. miesiąc dobrze jest zrezygnować z kąpieli w wannie, zamiast tego decydując się na prysznic, który można wziąć już dwa-trzy dni po zabiegu;
również przez miesiąc unikać mocno dopasowanej, nieprzepuszczającej powietrza bielizny;
przez ok. dwa tygodnie wystrzegać się intensywnego wysiłku;
Laserowe obkurczanie pochwy – wskazania do zabiegu
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są następujące czynniki:
zespół rozluźnienia pochwy, pojawiający się u kobiet po porodzie, w szczególności wieloródek;
zmiany w ścianach pochwy z powodu osłabienia struktury włókien kolagenowych u kobiet po menopauzie;
odczuwalne zmniejszenie przyjemności z życia erotycznego;
objawy wysiłkowego nietrzymania moczu;
wyczerpująca praca fizyczna, zwłaszcza związana z podnoszeniem i noszeniem ciężarów;
choroby tkanki łącznej.
Przeciwwskazania do zabiegu
Odradza się wykonywanie zabiegu u pacjentek, które:
cierpią z powodu infekcji narządów rodnych;
są w ciąży;
właśnie miesiączkują;
są szczególnie wrażliwe na promieniowanie z powodu przyjmowanych leków;
mają zdiagnozowane choroby nowotworowe;
uzyskały nieprawidłowy wynik badania moczu i cytologii.